primum non nocere

Konstrukcyjnie kręgosłup jest podstawową jednostką organizmu człowieka. Można go porównać np. do ramy roweru a nawet płyty głównej komputera.

Nic nowego nie odkryję pisząc, że należy dbać o kręgosłup. Dopasowujemy krzesła i biurka, walczymy z kilogramami w dziecięcych plecakach. Przybywa na naszych lodówkach magnesów z jogurtów dbających o dziecięce kości.
To teraz zatroszczmy się o kręgosłupy dzieci korzystających z pozycji terapeutycznej , ostatnio zwanej też relaksacyjną (dla przypomnienia polegającej na leżeniu dziecka na psie) stosowanej tam i ówdzie:Pozycja pierwsza: ułożenie na wznak - obciążenie odcinaka szyjnego (dodatkowo utrudnia oddychanie)Pozycja druga: ułożenie na boku – obciążenie odcinka szyjnego


Pozycja trzecia: ułożenie na brzuchu – obciążenie odcinka szyjnego oraz lędźwiowego.

Nasze ciało, nasz organizm stanowi ważną część naszej osobowości. To coś, co wymaga życzliwej uwagi i ciągłej dbałości o te liczne, podarowane nam przez naturę „urządzenia"

Fizjoterapeuta z IMiD:"(...)Ciało malca zapada się i jest uwięzione w jednej pozycji. A to może wrobić w nim nieprawidłowe nawyki (np. utrwalenie asymetrii ciała). Leżąc na twardym materacu dziecku łatwiej jest zmienić pozycje, obrócić się, odepchnąć od podłoża. To pozwala mu lepiej poznać własne ciało i lepiej się rozwijać. Dziecko powinno mieć dobre warunki do leżenia i spania.
W pierwszych miesiącach główka niemowlaka jest niemal tak szeroka jak barki, więc nawet jeśli dziecko leży na boku nie potrzebuje poduszki. Jeżeli zauważymy, że podczas leżenia na boku główka już opada, możemy podłożyć pod nią mały płaski jasiek. Gdy dziecko leży na brzuchu, poduszka jest zdecydowanie niewskazana. W trakcie snu maluch mógłby mieć problemy z oddychaniem. Poduszki są też niewskazane dla dzieci z niższym napięciem mięśniowym."


Układ kostny każdego kręgowca pełni ważna funkcje m.in. ochronną ( czaszka ochraniająca mózg, klatka piersiowa ochraniająca ważne narządy, serce , płuca ) podporowo-ruchową – kręgosłup wraz z obręczą barkowa i miednicą i kośćmi kończyn.
W toku długotrwałej ewolucji , z powodu pionizacji postawy przybrał taką , a nie inną postać aby te funkcje w maksymalnym stopniu wypełniać. W związku z tym kręgosłup , składający się z kręgów przybrała kształt nieco powyginanej linii. Te „wygięcia” to krzywizny fizjologiczne : lordoza szyjna i lędźwiowa oraz kifoza piersiowa . Ten esowaty kształt zapewnia optymalny ruch, i możliwość utrzymania pionu przy obciążeniu jakim jest czaszka . Zarówno wszelkie skrzywienia boczne , jak i odbiegające od fizjologicznych krzywizny( czy to zbyt płytkie, czy zbyt głębokie) w w/w odcinkach kręgosłupa staja się patologicznymi.
Krzywizny jak wiadomo kształtują się podczas wzrostu i rozwoju dziecka , powtarzając jakby w skróconym czasie ewolucję – dziecko najpierw pełza, potem raczkuje , potem dopiero chodzi utrzymując pionową , przynależną niejako człowiekowi postawę .
Dlatego tak ważne jest dbanie o kręgosłup od wczesnego dzieciństwa . Nie od dziś ortopedzi biją na alarm widząc wady postawy u dzieci i młodzieży - nieprawidłowe krzywizny kręgosłupa, spowodowane złą postawa podczas siedzenia , pisania, noszenie plecaka na jednym ramieniu.
Często spowodowane nieprawidłową pozycja podczas snu . Należy pamiętać , że podczas snu mięśnie są rozluźnione – powinny odpoczywać . Przy zachowaniu podczas snu naturalnego układu kręgosłupa cały organizm , łącznie z mięśniami może się zrelaksować. Podczas snu, leżenia kręgosłup powinien zachować swoje naturalne krzywizny. Układanie „niefizjologiczne” ciała powoduje nadmierne rozciągnięcie mięśni z jednej strony i w związku z czym one nie mogą odpocząć , zrelaksować się . Później przekłada się to na dolegliwości bólowe w danej okolicy kręgosłupa czy bóle związane z uciśnięciem nerwów międzykręgowych , spowodowane zmniejszeniem otworów m/kręgowych z drugiej strony kręgosłupa.
Poduszka pod głową w pozycji na wznak powoduje spłycenie (przeprost) odcinka szyjnego, w konsekwencji bóle szyi, karku. Ponadto zamyka drożność dróg oddechowych prowadząc do niedostatecznej wentylacji i tym samym niedostatecznego zaopatrzenia w tlen OUN, tym samym powodując uczucie niewyspania, brak wypoczęcia.
Ułożenie na boku z tak samo wysoko ułożoną podporą pod głowę , powoduje obciążenie nie tylko odcinka szyjnego kręgosłupa, ale także odcinka piersiowego, sprzyjając nasileniu skoliozy (boczne skrzywienie kręgosłupa) .
W przypadku ułożenia na brzuchu – następuje przeprost w odcinku lędźwiowym , możliwe późniejsze bóle przy pionizacji ciała, a także utrudnia oddychanie- ucisk na klatkę piersiową.
Moim zdaniem pozycja relaksacyjna , aby ten relaks zapewnić , powinna być fizjologiczna i w dodatku umożliwić maksymalnie drożność dróg oddechowych , a także możliwość ruchów przepony i klatki piersiowej umożliwiające wykonywanie pełnych, głębokich ruchów oddechowych.
Te przedstawione na zdjęciach są moim zdaniem nieprawidłowe i nie powinny mieć zastosowania .

(dane autora opinii znane autorce bloga)