Lepiej opierać się na wiedzy niż na intuicji

Zarówno ludzie jak i psy należą do królestwa zwierząt. I ludzie i psy w procesie ewolucji odziedziczyli po przodkach biologiczny bagaż zachowań. Wchodząc w relacje z psami, nie jesteśmy czystą, niezapisana kartą, podobnie jak one. I psy i ich miłośnicy przez wieki podlegali wpływowi swojego ewolucyjnego dziedzictwa, co uwidacznia się w ich wzajemnych relacjach już na początku ich kształtowania się. Mimo iż podobieństwa miedzy ludźmi i psami ułatwiają stworzenie wyjątkowo silnej więzi, to jednak każda ze stron mówi własnym językiem. Nietrudno znaleźć przykłady na to, na ile dziedzictwo w zachowaniach potrafi przysporzyć problemów w naszych stosunkach z psami.
Ludzie uwielbiają się obejmować i przytulać. Taki kontakt „brzuch w brzuch”, jak to się określa w literaturze dotyczącej naczelnych, jest także bardzo lubiany przez szympansy i bonobo. Szympansy, bonobo i ludzie są maniakami uścisków. Skłonność do obejmowania i ściskania kogoś czy czegoś, co wydaje się bliskie i kochane, jest wyjątkowo silna. Psy się nie obejmują ani nie wymieniają uścisków. Psy są zwierzętami społecznymi, towarzyskimi, dążącymi do licznych kontaktów z innymi. Jednak obejmowania się nie praktykują. Czasami dotykają drugiego psa łapą, ale nie ma to nic wspólnego z przyjacielskim gestem. Dla psów jest to jawny, agresywny sposób wyrażania dominacji, agresji i oczywiste zagrożenie (poza kontekstem zabawy).
Uściski to ta forma dotyku, którą ludzie uwielbiają a psy nienawidzą.
Z punktu widzenia psa zamkniecie w uścisku jest formą ograniczenia swobody ruchów. A dla tego zwierzęcia swoboda ruchów ma istotne znaczenie dla przetrwania, gdyż oznacza możliwość szybkiej ucieczki przed potencjalnym zagrożeniem albo swobodną samoobronę. Zamykając psa w uścisku, ogranicza się jego niezależność ruchów, co znacząco podnosi poziom jego zaniepokojenia. Jedyna sytuacja kiedy psy „obejmują się”, to akt krycia, podczas którego pies przytrzymuje sukę przednimi łapami. Zdarza się to też u psów obojga płci jako przejaw dominacji (może też wynikać z rozładowania napięcia jako tzw. zachowanie spustowe) oraz w czasie zabaw psów, które dobrze się znają.
Turid Rugaas (2008): „ Należy dbać o swoje psy. Nie wolno otwierać się na rzeczy, które nie są dobre dla psów. Psy nie lubią obejmowania. Jeżeli lubisz się przytulać – przytulaj się do swojego męża, żony." Przytulaj swoje dzieci!
S.Coren (2008), Tajemnice psiego umysłu
P.McConnell (2008) Drugi koniec smyczy